Terapatik Nikotin ve Sigarayı Bırakmadaki Etkileri

9 ay önce

Terapatik Nikotin ve Sigarayı Bırakmadaki Etkileri

Uzun süredir sigara kullanımına devam eden kişiler, ne yazık ki nikotin bağımlılığının da etkisi ile sigarayı bırakmakta güçlük çekebilirler. Terapatik nikotin ise nikotin bağımlılığını önemli ölçüde engelleyen ve sigarayı kademeli olarak bırakmaya yardımcı olan bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. 

Aşırı nikotin ve sigaranın içinde bulunan zararlı maddelerin vücuda alınması, bildiğiniz gibi hayati tehlike oluşturmakta ve hayat kalitesini düşürmektedir. Bu anlamda daha sağlıklı bir yaşam için sigarayı bırakmanın zorunluluğu ise yadsınamaz bir gerçektir. 


Sigara kullanımına son vermek, özellikle uzun yıllardan beri sigara kullanan kişiler için epey zor olacaktır. Fakat ilk etapta nikotine alternatif olabilecek salt nikotin ya da terapatik nikotin gibi alternatiflere yönelmek, sigaranın zararlı etkilerini tam olarak ortadan kaldırmasa dahi bu bağımlılığın azalmasına yardımcı olabilir. 


Peki ama terapatik nikotin nedir? Sigara bağımlılığına nasıl bir etkisi vardır? 


Elektronik sigara piyasasının öncü markalarından biri olan Buharistan ailesi olarak, bugünkü yazımızda sizler için terapatik nikotinin ne olduğunu özellikleri ile birlikte sıralıyoruz. Yazımızı okumaya devam ederek terapatik nikotinin anlamını ve sigarayı bırakmada nasıl bir rol üstlendiğini öğrenebilirsiniz. 


Buna ek olarak, sigarayı bıraktıktan sonra kendinizde gözlemleyebileceğiniz fiziksel ve psikolojik değişiklikleri önceden öğrenmek için Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur? Yaşanan 6 Değişim başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Terapatik Nikotin Nedir? 

Konumuzun temelini oluşturan terapatik nikotin ya da bir diğer ifadesi ile terapötik nikotin nedir sorusunu yanıtlamadan önce terapatiğin kelime anlamına odaklanmak daha faydalı olacaktır. 

Aslında tıbbi bir terim olan “terapatik” kelimesi, özellikle tıp alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Terapatik, tedavi edici anlamını taşımaktadır. Öte yandan psikolojide, bireylerin kendilerini en rahat hissettikleri ortam anlamına da gelmektedir. 

Bu doğrultuda “terapatik nikotin” dediğimiz kavramın ise “tedavi edici nikotin” anlamına geldiğini söylemek yanlış olmaz. 

Daha önceki yazılarımızda da belirtmiş olduğumuz gibi nikotin aslında uyarıcı bir maddedir. Bu yüzden bir süre sonra vücuttaki olumsuz etkilerini arttırmak ile beraber bağımlılığa da yol açmaktadır. 

Oysaki terapatik nikotin, zamanla bu bağımlılığın azalmasına yardımcı olan bir araç olarak nitelendirilebilir. 

Nikotin bağımlılığına dair daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz bu konuyu ele aldığımız Nikotin Bağımlılığı Nedir? Vücuttan Nikotin Nasıl Atılır? başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. 

Terapatik Nikotin Sigarayı Bırakmada Etkili Midir?  

İnsanların, sigarayı bırakamamasındaki en önemli sebeplerden biri sigara kullanımının ardında yatan nikotin bağımlılığı olarak gösterilebilir. Nikotinin uyarıcı etkileri şöyle dursun, kullanımına başlanmasının ardından bir süre geçtikten sonra vücutta olumsuz sayısız etkiye neden olarak hayati tehlike yaratabilir. 

Fakat buna rağmen daha önce de söz etmiş olduğumuz gibi nikotin bağımlılığından vazgeçmek zor olsa da imkansız değildir. 

Terapatik nikotin, normal nikotinden farklı olarak tedavi edici yönü ile bilinmektedir. Sigarayı birden bırakmanın ve vücudun nikotin isteğini bastırmanın zor olduğu düşünüldüğünde terapatik nikotin bu konuda sizlere yardımcı olabilir. 

Bu yazımızda sizler için terapatik nikotin nedir sorusunu yanıtlayarak sigarayı bırakmadaki etkilerinden söz ettik. Son olarak elektronik sigaranın sigarayı bırakmada yüzde yüz etkili olduğuna dair henüz kesin bir kanıt olmasa da sigara alışkanlığını yavaş yavaş azaltmaya yardımcı olduğu biliniyor. 

Eğer daha önceden sigara kullanıyor fakat sigarayı bırakmak istiyorsanız, elektronik sigara ile bilmeniz gereken tüm ayrıntıları öğrendikten sonra e-sigaraya bir şans verebilirsiniz. 

Bu doğrultuda en kaliteli elektronik sigara markalarını ve modellerini is Buharistan kalitesiyle sadece tek tıkla satın alabilirsiniz. 

Sizler için hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımız için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz