Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur? Yaşanan 6 Değişim

10 ay önce

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur? Yaşanan 6 Değişim

Sigarayı bıraktıktan sonra ne olur sorusu, sigarayı bırakmak isteyen kişilerin hakkında en çok araştırma yaptığı konulardan biri olarak öne çıkıyor. Sigarayı bırakan bireylerde hem fiziksel hem de psikolojik olarak pek çok olumlu değişim olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun en önemli nedeni ise elbette ki sigara kullanımının sağlığa yönelik olumsuz etkileri…

Sigara kullanımını azaltmanın ve sigarayı bırakmanın, özellikle de nikotin bağımlılığı yaşayan kişileri çok zorlayan bir eylem olduğu bilinen bir gerçek. Fakat hayat kalitesini arttırmak ve daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamak üzere sigara tüketimine son vermek bilindiği üzere oldukça önemli. Elektronik sigara sektörünün öncü markalarından Buharistan ailesi olarak bu yazımızda sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşacağınız olumlu değişikliklerden söz edeceğiz.

Eğer yakın zamanda sigarayı bırakmayı düşünüyor fakat bu konuda kendinize güvenemiyorsanız sigaraya göre daha güvenilir bir alternatif olarak öne çıkan elektronik sigaraya geçiş yapabilirsiniz. Bu konu hakkında aklınızda soru işaretleri var ise Elektronik Sigara Normal Sigaraya Oranla Daha Mı Güvenilir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur?

Sigara tüketiminin pek çok ölümcül hastalığa neden olduğunu zannediyoruz ki bilmeyen yoktur. Bu doğrultuda sigara bağımlılığının da mutlaka tedavi altına alınması gereken çok ciddi bir hastalık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sigarayı bırakmanın pek çok zorlu yanı olsa da sigarayı bıraktıktan sonra vücutta yaşanan değişimler, hayat kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Peki sigarayı bıraktıktan sonra ne olur? İşte sigara kullanıcılarının sigarayı bıraktıktan sonra hem fiziksel hem de psikolojik olarak gözlemleyebilecekleri 6 olumlu değişiklik!

1. Kan Basıncı NormalleşirSigara kullanımı ile kan basıncı arasında çok önemli bir ilişki vardır. Kan basıncını geçici olarak yükselten sigara, tansiyonun artmasına da sebep olabilir. Bu nedenle özellikle tansiyon hastaları için sigara kullanımı çok zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Kan basıncını normal seviyelere getirmesi ise sigarayı bırakmanın en önemli sonuçlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Sigarayı bıraktıktan yalnızca 20 dakika sonra normale dönen kan basıncı seviyesi, vücudu pek çok yönden de olumlu katkı sağlamaktadır.

2. Oksijen Normale Döner

Sigarayı bıraktıktan sonra ne olur sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da oksijenin normal seviyelere dönmesidir. Sigaranın en önemli zararlarından bir tanesi, dumanındaki karbonmonoksit gazının dokulara taşınan oksijen miktarını azaltmaya neden olmasıdır. Bu yüzden sigara içen bireyler, özellikle fiziksel enerji harcadıkları işlerde daha çok yorulabilirler ve nefes almakta güçlük çekebilirler.

Oysaki yalnızca 8 saat boyunca sigara tüketilmediği takdirde kandaki oksijen miktarı artar ve bunun olumlu yansımaları çabucak fark edilebilir. Uzun vadede sigara tüketimine son verilmesi ise kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

3. Duyular Keskinleşir

Sigara kullanımı ile ilgili bilinen bir diğer olumsuz etki ise zamanla tat ve koku kaybına neden olmasıdır. Vaper’s tongue ya da buharcı dili olarak da ifade edilen bu durum zamanla kendiliğinden geçse bile uzun yıllar boyunca sigara kullanımına devam edilen kişilerde koku ve tat kaybının geri gelmesi çok daha uzun sürer.

Sigarayı bıraktıktan sonra yaşanan olumlu değişimlerden bir diğeri de duyuların eskisine göre keskinleşmesidir. Sigarayı bıraktıktan yalnızca 48 saat sonra gerçekleşen bu durum uzun vadede etkisini çok daha fazla göstermektedir.

4. Solunum Yolları Daha İyi ÇalışırUzun süreli sigara kullanımına bağlı olarak solunum yollarında tıkanmalar ortaya çıkabilir. Yaşanılan bu durum, hem fiziksel hem de sosyal olarak pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Solunum yolları fonksiyonlarının artması ve eskisine nazaran çok daha iyi çalışması ise sigarayı bıraktıktan sonra ne olur sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt olabilir.

Solunum yollarında meydana gelen bu olumlu değişiklik sayesinde alınan oksijen miktarı da artacağı için sigarayı bırakan kişiler zaman içerisinde kendilerini çok daha keyifli ve enerjik hissederler. Sigarayı bıraktıktan yalnızca 72 saat sonra görülen bu olumlu değişiklikler, sigara kullanımına ara verildiği sürece devam eder.
  • Sigarayı bıraktıktan 12 hafta sonra solunum yolu hastalıklarına yakalanma ihtimali azalır.
  • Sigarayı bıraktıktan 3 ila 9 ay sonra, sesli ve hırıltılı nefes alıp verme sorunu düzelmiş olur. Solunum yolları daha kaliteli bir şekilde çalışmaya başlar.
  • Sigarayı bıraktıktan 6 ay sonra, kuru öksürük giderek azalır.

5. Kalp Krizi ve Kansere Yakalanma Riski Azalır

Sigaranın en önemli zararlarından biri kalp krizi ve akciğer kanseri oluşumuna ortam hazırlamasıdır. Bu doğrultuda sigara kullanmamanın bu hastalıklara yönelik riskleri zamanla azaltacağını söylemek yanlış olmaz. 1 yıl boyunca sigara kullanmayan kişilerde görülen kalp ve damar hastalığına yakalanma riski neredeyse yarı yarıya azalırken uzun vadede elde edilen sonuçlar daha da iyi olmaktadır.

6. Cilt Görünümü İyileşir

Sigaranın vücutta olumsuz etkisinin gözle görülebildiği en önemli bölgelerden biri de cilt. Uzun yıllar boyunca sigara kullanan bireylerde cilt bariyeri hasar görür ve zamanla cilt rengi solar.

Bununla birlikte ciltteki kırışık görünümünün artması ve yaşlanmanın hızlanması da sigaranın cilde verdiği zararlardan bazılarıdır. Sigara kullanmayı bıraktığınızda ise cildinizin kendini yenilediğini, eskisinden daha canlı ve parlak olduğunu fark edebilirsiniz. Sigarayı bıraktıktan sonra ne olur sorusuna yanıt olarak gösterebileceğimiz daha pek çok olumlu etkiden söz edilebilir.

İçerisinde sayısız zararlı madde olan sigara, solunum sisteminden hücrelere, saç ve cilt dokusundan kalp ve damarlara kadar vücudun pek çok noktasında ölümcül etkilere yol açmaktadır.

Bununla birlikte sigara kullanımına son verildikten yalnızca 8 saat sonrasında dahi hücreler kendilerini onarmaya başlamakta ve zamanla vücudun pek çok noktasında iyileşmeler görülmektedir.

Her ne kadar sağlığa birçok olumlu etkisi olsa da sigarayı bırakmak ne yazık ki herkes için kolay olmayabiliyor. Sizlere sigara bırakma konusunda yardımcı olması için hazırlamış olduğumuz En Kararlı Şekilde Sigara Nasıl Bırakılır? başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.Son olarak işlevleri nedeniyle elektronik sigaranın, sigarayı bırakmaya yönelik en iyi alternatiflerden biri olduğunun da altını çizelim. Bu doğrultuda en kaliteli elektronik sigara ve likit markalarını ise Buharistan’da bulabilirsiniz. Sizler için en faydalı içerikleri bir araya getirdiğimiz blog sayfamızı sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.