Merak Edilen Yönleriyle Elektronik Sigara Tarihi

8 ay önce

Merak Edilen Yönleriyle Elektronik Sigara Tarihi

Elektronik sigara tarihi, özellikle de e-sigara kullanımına yeni başlayan kişiler için en büyük merak konularından bir tanesidir. Peki ilk kez çok da uzak olmayan bir geçmişte üretilen ve bugün pek çok kişi tarafından kullanılan elektronik sigaranın tarihi yolculuğuna dair mutlaka bilinmesi gereken ayrıntılar nelerdir? 


Elektronik sigaranın öncü markalarından biri olan Buharistan ailesi olarak bugünkü içeriğimizde, elektronik sigara tarihine yer veriyoruz. İşte merak edilen yönleri ve dönüm noktaları ile elektronik sigaranın tarihi! 

Elektronik Sigara Tarihine Dair Bilmeniz Gerekenler 

Aslında kullanımı daha yeni yeni popüler olmaya başlamış olsa da elektronik sigara, hakkında pek çok merak konusu olan bir cihaz. Peki elektronik sigara tarihine dair ne kadar bilgiye sahipsiniz? 


Yalnızca elektronik sigara mı kullanıyorsunuz yoksa elektronik sigara ile ilgili konulara merak duyuyor musunuz? Eğer vermiş olduğunuz “evet” yanıtı ikinci sorumuz içinse şu anda doğru yerdesiniz. 


İşt elektronik sigara tarihi ile ilgili bilmeniz gerekenler! 

Tarihte İlk Tütünsüz Sigara 


 

Tarihte ilk kez tütünsüz ve elektrikle çalışan bir cihaza bağlı sigara üretme fikri, Amerika Birleşik Devleti’nde yaşayan Herbet A. Gilbert tarafından ortaya çıkmıştır. 


1963 yılında patent alan bu cihazın çalışma şeklinin, tütün ve duman olmaksızın içerisinde nikotin olan aromalı havanın ısıtılarak ciğerlere çekilmesi mantığına uygun olduğunu söylemek mümkün.  


Türkçe ismi “Dumansız ve Tütünsüz Sigara” olarak bilinen bu cihaz, hem tanıtımının çok iyi yapılamaması hem de daha farklı nedenlerden kaynaklı olarak ne yazık ki yaygın olarak kullanılır hale gelemeden unutulmuştur. 

Elektronik Sigaranın İcadı

Aradan 20 yılı aşkın zaman geçtikten sonra elektronik sigaranın üretimi, Amerika Birleşik Devleti’nden çok uzak bir yerde, Çin’de gerçekleştirilmiştir. Çin’de yaşayan, sigara bağımlısı bir eczası olan Hon Lik, takvimler 2003 yılını gösterdiğinde elektronik sigarayı geleneksel sigaralara alternatif oluşturması adına tasarlamıştır. 


Bir pil yardımı ile çalışan bir elektronik cihazda, pile ek olarak atomizer ve içerisinde nikotin miktarı ayarlanabilen likit sıvısının muhafaza edildiği kartuş bulunmaktadır.


Hon Lik’in bu tasarımı sayesinde e-sigarayı çalıştıran pilin, kartuşun içerisindeki sıvıyı ısıttığı; atomizerin sıvıyı buharlaştırdığı ve ciğere çekilebilir hale geldiği fark edilmiştir. 


Cihazın çalışma prensibine göre cihazdan duman değil buhar çıktığı için nikotinin kana karışma şekli geleneksel sigaralara göre çok daha sağlıklı bir yoldan olmaktadır. 


Elektronik sigaralardan nasıl buhar çıktığını merak ediyorsanız Elektronik Sigaradan Nasıl Duman Çıkıyor? Elektronik Sigaramdan Daha Yoğun Buhar Nasıl Elde Edebilirim? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 


Hon Lik’in tasarladığı ilk cihazlar ne yazık ki elde taşınamayacak denli büyük boyutlardaydı. Daha kullanışlı, cepte taşınabilen ve bu yüzden de tercih edilebilir cihazlar üretebilmek adına çalışmalarına aralıksız devam eden Hon Lik, bir süre sonra ürettiği cihazların tasarımını daha kompakt hale getirebilmiştir. 


E-sigaranızı nasıl taşıyacağınızı bilmiyorsanız Elektronik Sigara Nasıl Taşınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 


Cihazın kartuşunda bulunan nikotin sıvısının miktarını ayarlayarak, nikotinin sağlığa zararlı etkilerini de minimum seviyelere indiren Hon Lik, 2003 yılı itibariyle ürettiği ürüne Çin’de patent almayı başarmıştır. 


Böylelikle elektronik sigara, patentli bir ürün olarak seri üretime alınmış; sigaranın en büyük rakiplerinden biri olmayı başarmıştır. 

Elektronik Sigaranın Avrupa’da Kullanımı 

 

Aradan 3 yıl geçtikten sonra elektronik sigara Avrupa kıtasında da satılabilir hale gelmiştir. Başta Avrupalı gençler olmak üzere elektronik sigaranın olumsuz etkilerinden kurtulmak isteyen pek çok sigara kullanıcısı, elektronik sigaralara yönelmiştir.

Türkiye’de Elektronik Sigara


Elektronik sigara tarihine bakıldığında, e-sigaraların ülkemize girişi ve popüler hale gelmesi 2008 yılına denk gelmektedir. Bununla birlikte Türkiye genelinde de güçlü bir elektronik sigara pazarı oluşmuş ve e-sigara tüketimi giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. 


Ne var ki daha sonra yapılan yasal düzenlemeler yeni nesil tütün ürünleri olarak da bilinen elektronik sigaralara ve nargilelerin satışı yasak mevzuata girmiştir. 


Yurt dışından elektronik sigara siparişlerinde, satın aldığınız ürünün gümrükten geçişinin mümkün olup olmadığını öğrenmek için Elektronik Sigara Gümrükten Nasıl Geçer? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 


Sizler için bu yazımızda elektronik sigara tarihini ayrıntılı olarak ele aldık. Günümüzde her geçen gün daha da popüler hale gelen elektronik sigara deneyiminizin gerçekten sorunsuz ve keyifli olmasını istiyorsanız, e-sigaranızı satın aldığınız yerin güvenilir olması, ürününüzün orijinalliğinden emin olmanız ve kalitesinden şüphe duymamanız şart. 


Bu anlamda elektronik sigara, likit, atomizer gibi tüm elektronik sigara ihtiyaçlarınızın alışverişinde,  e-sigarada bir numara olan Buharistan kalitesine güvenebileceğinizin altını çizelim. 


Daha zevkli bir e-sigara deneyimi için e-sigara dünyasına dair faydalı konuları işlediğimiz blog sayfamıza göz atmayı unutmayın