Cartomizer Nedir? Cartomizer Nasıl Kullanılır?

7 ay önce

Cartomizer Nedir? Cartomizer Nasıl Kullanılır?

Elektronik sigara dünyasının her geçen gün kendini biraz daha geliştirmesi ile birlikte, ortaya pek çok yeni kavram, parça ve elektronik sigara modeli çıkıyor. Elektronik sigaranın buharlaştırma sistemleri genel olarak atomizerler olarak anılsa da e-sigara dünyasında cartomizer, clearomizer gibi daha yeni ve daha farklı çalışma prensibine sahip parçalar bulunuyor. 
 
Fakat elbette ki bu parçalardan istenilen buhar performansının elde edilebilmesi ve doğru şekilde kullanılabilmesi, çalışma mantığının en iyi şekilde anlaşılabilmesi ile mümkün oluyor. 
 
Bu yüzden elektronik sigara dünyasındaki diğer konularda olduğu gibi cartomizer hakkında da en doğru bilgiye ulaşmak oldukça önemli. Eğer cartomizer nedir sorusunun yanıtını öğrenmek ve hem avantajlarına hem de dezavantajlarına göz atmak isterseniz siz değerli elektronik sigara kullanıcıları için hazırlamış olduğumuz içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. 
 
Öte yandan tıpkı atomizer ve cartomizerler gibi bir tür buharlaşma sistemi olan clearomizerler hakkında detaylı bilgi edinmek için bu konu hakkında hazırladığımız E-Sigara Kullanıcılarının Merak Ettiği Clearomizer Nedir? başlıklı içeriğimizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Cartomizer Nedir?

“Kartuş” ve “atomizer” kelimelerinin birleşimi şeklinde ifade edilen cartomizer aslında daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bir tür elektronik sigara buharlaştırma sistemidir. Cartomizerlerin tasarımı klasik atomizer tasarımları ile pek çok yönden benzerlikler taşır. 
 
Aralarında bulunan tek fark ise clearomizerlerin içinde polyfill olarak da adlandırılan, elektronik sigara likitini emen bir bölüm olmasıdır. Polyfill dolgusu sayesinde buhar performansının daha güçlü hale gelmektedir. 
 
Öte yandan cartomizer haznesinde bulunan e-likit miktarını daha yüksek tutabilmek adına bazı cartomizer modellerinin deposu daha geniş olacak biçimde tasarlanmıştır. Peki ama cartomizer nasıl çalışır? 
 
Özellikle elektronik sigara dünyasına henüz yeni giriş yapanlar için bu mantık bir karmaşık görünse de aslında oldukça basit bir sisteme sahip olduğunu söyleyebiliriz. 
 
O halde daha fazla vakit kaybetmeden cartomizer nasıl kurulur sorusunu yanıtlayalım ve cartomizerlerin avantajlarına ve dezavantajlarına da kısaca değinelim. 

Cartomizer Nasıl Kurulur?Cartomizerlerin çalışma sistemi aslında sanıldığı gibi komplike değil oldukça basittir. Cartomizer kurulumu nasıl yapılır sorusunu adım adım yanıtlamamız gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;
 
 • Cartomizer ambalajından çıkarıldıktan sonra önce üzerinde bulunan lastikleri sonra da tıpasını çıkarmak gerekiyor. 
 • Sonrasında cartomizerin tam ortasında bulunan polyfill adlı dolgunın üzerine yaklaşık 25-30 damla kadar elektronik sigara likiti dökebilirsiniz. Bu aşamada olabildiğince dikkatli olmanız ve depoyu tümüyle doldurmamanız gerekiyor. Yeteri kadar dolduğundan emin olmak için damlatma işlemini içinizden sayarak da gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Cartomizerin içine elektronik sigara sıvısını doldurduktan sonra bir iki dakika boyunca polyfill dolgusunun ıslanmasını beklemelisiniz. 
 • Dolgu yeteri kadar ıslandıktan sonra ise parçaları birleştirebilir, elektronik sigaranızı kullanmaya başlayabilirsiniz. 
Cartomizerler elektronik sigara kullanıcılarına yüksek buhar performansı sağlayan cihazlardır. Üstelik buhar çıkartabilmek için çok güçlü bir şekilde nefes almanıza da hiç gerek yoktur. 
 
Cartomizerin içerisinde bulunan likit sıvısı cihazın özelliklerine de bağlı olarak yaklaşık 2 haftada bir azalabilir. Cartomizerde bulunan e-likit bittiğinde aynı işlemleri uygulayarak yeniden doldurabilirsiniz. 
 
Elektronik sigara dolumu ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Adım Adım Elektronik Sigara Nasıl Doldurulur? başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Cartomizer Kullanımının Avantajları 

Atomizer ve clearomizerler gibi cartomizerlerin de elektronik sigara kullanıcılarına sağlamış olduğu avantajlar elektronik sigara kullanıcılarının beklentilerine göre farklılık gösterebilir. Yine de cartomizerlerin avantajlı yönlerini genel çerçevede ele almamız gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Bir önceki başlıkta da anlatmış olduğumuz gibi cartomizerlerin dolumu aslında oldukça kolaydır. Henüz elektronik sigara kullanımına yeni başladıysanız ilk başlarda biraz zorlansanız da zaman içerisinde kolaylıkla alışabilirsiniz. 
 • Cartomizerlerin bir diğer avantajlı yönü ise yeniden doldurulabilir olmalarıdır. Bu da bütçenizi daha dengeli bir biçimde kullanmanıza yardımcı olmaktadır. 
 • Tüm bunların yanı sıra cartomizerlerin atomizer ve clearomizer çeşitlerine göre daha uygun fiyatlı olduğunu söylemek mümkün. Elbette bu seçtiğiniz ve markaya göre de değişiklik gösterebilen bir ayrıntıdır. 
 • Son olarak cartomizerlerin belki de sağlamış olduğu en büyük avantaj, sakladığı elektronik sigara likit miktarının oldukça yüksek olması. Bu da kesintisiz bir buhar deneyimi yaşamanıza yardımcı olur! 

Cartomizerlerin Dezavantajları Cartomizerler elektronik sigara kullanıcılarına sağladıkları avantajlar ile her ne kadar göz doldursalar da elbette bazı dezavantajlarından da söz edilebilir. Bunları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;
 
 • İlk olarak eğer elektronik sigaradan yoğun bir buhar performansı elde etmek istiyorsanız cartomizerlerin size uygun olmadığını belirtmekte fayda var. Çünkü cartomizerler yoğun ve yüksek buhar deneyimine uygun parçalar değillerdir. 
 • Öte yandan elektronik sigara kullanımında farklı lezzetlere açıksanız ve yeni likitler denemeyi seviyorsanız cartomizerlerin performansını beğenmemeniz mümkün. Çünkü e-likitin tadı, elbetteki yoğunluğuna ve aromasına göre değişiklik gösterse de, cartomizerde kalabilir. 
 • Son olarak cartomizer ile ilgili bir dezavantaj olarak sayabileceğimiz bir diğer özellik ise e-likiti emen polyfillin elektronik likit aromasını da donuklaştırması. 
 
Bu yazımızda sizler için elektronik sigara dünyasında en çok merak edilen parçalardan biri olan cartomizerler ilgil bilmeniz gerekenleri sıraladık, umuyoruz ki faydalı olmuştur. Son olarak elektronik sigara keyfini belirleyen en önemli ayrıntının elektronik sigara cihazınızın kendisi olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Bu doğrultuda elektronik sigara dünyasının öncü markalarından biri olan Buharistan’da en kaliteli ve uygun fiyatlı elektronik sigara modellerine ve diğer ihtiyaçlarınıza ulaşabilirsiniz. 
 
Sizler için hazırladığımız diğer içeriklerimiz için bizi blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!