Buharcı Dili Nedir? Buharcı Dili Nasıl Geçer?

6 ay önce

Buharcı Dili Nedir? Buharcı Dili Nasıl Geçer?

Halk arasında dil yorgunluğu ya da buharcı yorgunluğu olarak da anılan buharcı dili, uzun süredir elektronik sigara kullanımına devam eden kişilerin en çok karşılaştığı sorunlar arasında yer alıyor. Peki buharcı dili nedir? Buharcı dili nasıl geçer? 
 
Elektronik sigara dünyasının öncü markası Buharistan ailesi olarak bugünkü içeriğimizde, siz değerli elektronik sigara kullanıcıları için vaper’s tongue yani buharcı dili ile alakalı merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız.
 
O halde gelin sözü fazla uzatmadan ilk olarak buharcı dili nedir sorusunu yanıtlayarak içeriğimize hızlıca giriş yapalım. 

Buharcı Dili (Vaper’s Tongue) Nedir? 

Uzun süredir elektronik sigara kullanımına devam ediyor fakat kullandığınız likitin tadını alamıyor musunuz? Veya elektronik sigara kullanırken dilinizin uyuştuğunu mu hissediyorsunuz? 
 
Eğer bu sorulara verdiğiniz yanıt “evet” ise yaşadığınız durum, pek çok sigara ve elektronik sigara kullanıcısının karşılaştığı “buharcı dili” olabilir. 
 
Vaper’s tongue ya da buharcı dili nedir sorusu, elektronik sigara kullanıcıların tat kaybı yaşamaları ve içtikleri elektronik sigara likitini hissetmemeleri olarak yanıtlanabilir. Genellikle uzun süredir elektronik sigara likiti kullanımına devam eden kişilerde görülen bu durum, nadiren de olsa e-sigara kullanmaya yeni başlayan kişilerde ortaya çıkabilir. 
 
Karşılaştıklarında e-sigara kullanıcıların büyük bir çoğunluğunu korku ve endişeye sürükleyen bu sorun aslında geçicidir ve alınabilecek bazı önlemler ile ortadan kaldırılabilir. 
 
Genellikle 1 ila 3 gün süren buharcı dilinin bazı kişilerde ise 2 haftaya kadar devam ettiği bilinmektedir. Ek olarak buharcı dili, tat alma duyusunda herhangi bir kalıcı hasara sebebiyet vermemektedir. 
 
Buharcı dili nedir, artık biliyorsunuz. Peki ama buharcı dili neden olur? Yazımızın bundan sonraki bölümünde buharcı dilinin ortaya çıkmasında etkili olan sebepleri sıralayacağız. Eğer buharcı dili probleminden muzdaripseniz yaşadığınız durum aşağıda sıraladığımız nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. 

Buharcı Dili Neden Olur? Buharcı dili neden olur sorusunu yanıtlamadan önce koku ve tat alma duyularımızla ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak daha faydalı olacaktır. 
 
Beş duyu arasında birbiri ile en yakın ilişki kuranlar tat ve koku alma duyularıdır. Yani aslında bir meyve yediğimizde aldığımız tat, koku ve tat alma duyularımızın birleşiminden meydana gelmektedir. Aslında gripken iştahımızı kapanmasının en temel sebebi de burnumuzun tıkalı olması ve yiyip içtiklerimizin tadını alamamızdır. 
 
Verdiğimiz örnekler elbette ki elektronik sigara kullanımı için de geçerlidir. Eğer koku alma duyunuzda bir problem var ise çektiğiniz elektronik sigara likitinin tadı ya çok az gelecektir ya da hiç gelmeyecektir. 
 
Öte yandan yetişkin bir insanın dilinde ortalama 2.000 ila 8.000 adet tat tomurcuğu vardır. Bu tomurcuklar haftada bir yenilenirler böylece tat alma duyusu daha sistematik çalışmaktadır. Buharcı dili ise aslında tat tomurcuklarının düzgün çalışmadığının göstergelerinden biridir. Peki buharcı dili neden  olur

1. Susuzluk 

Buharcı dilinin en temel sebeplerinden bir tanesi susuz kalmaktır. Tükürük salgısının azalması ve buna bağlı olarak uzun bir süre boyunca susuz kalmak, dil üzerindeki tat tomurcuklarının düzgün çalışmamasına neden olur. 
 
Öte yandan uzun süre boyunca, sigara ya da elektronik sigara kullanımına devam edilmesi de tükürük salgısının azalmasına yol açacaktır. Tükürük salgısının azalması ise susuzluğa ve dolaylı olarak da tat alma yetisinin azalmasına neden olacaktır. 

2. Elektronik Sigara Kullanımına Yeni Başlanması Buharcı dili neden olur sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise uzun bir süre boyunca sigara kullanımının ardından elektronik sigaraya geçilmesidir. Sigara içmenin tat ve koku kaybını artırdığı hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektir.
 
Sigaranın bırakılmasının hemen ardından elektronik sigaraya geçildiğinde ise koku ve tat alma duyusu yeniden aktif olarak çalışmaya başlar. Bundan bir süre sonra ise yeniden tat ve koku kaybı yaşanabilir. 
 
Çünkü, sigara bırakmak zannedildiğinden de zor bir süreçtir. Elektronik sigara kullanımına alışmak için zamana ihtiyacınız olması normaldir. Bu süre zarfında buharcı dili ile birkaç kez daha karşılaşmanız muhtemeldir. 
 
Tüm bunların yanı sıra neyse ki buharcı dili geçici bir ağız problemidir. Tat tomurcuklarının yenilenmesi ile birlikte kendiliğinden ortadan kalkabileceği gibi alacağınız çeşitli önlemlerle çok daha kısa bir sürede kendiniz de kontrol altına alabilirsiniz. 
 
Sigarayı bıraktıktan sonra ciltte yaşanan değişiklikler için Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltte Yaşanan 4 Değişiklik başlıklı içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

3. Aynı Aromanın Uzun Süre Tüketilmesi 

Elektronik sigara kullanımına bağlı olarak yaşanan buharcı dilinin en önemli sebeplerinden bir diğeri de aynı elektrik sigara likitinin çok uzun bir süre boyunca kullanımına devam edilmesidir. Bir süre sonra dil bu tomurcukları bu tada ve kokuya karşı duyarsızlaşır ve buharcı dili görülmeye başlar.  

9  Maddede Buharcı Dili Nasıl Geçer? 
Daha önce de belirttiğimiz alabileceğiniz birkaç önlem ile buharcı dilinden kurtulabilir, elektronik sigaranızı keyifle buharlamaya devam edebilirsiniz! 

1. Su Tüketiminizi Artırın 

Sebeplerinden bir tanesi susuzluk olan buharcı dilini önlemenin temel yollarından bir tanesi elbette su tüketiminizi arttırmak olacaktır. Sağlığınıza önemli ölçüde katkıda bulunacak bu adım aynı zamanda elektronik sigara likitinden alacağınız aromanın lezzetini de arttırmaya yardımcı olur.. 

2. Likit Aromanızı Değiştirin 

Sürekli olarak aynı aromaya sahip likiti tüketmek yerine ara ara likit aromanızı değiştirmenizi ve yeni lezzetler denemenizi tavsiye ederiz. Böylelikle hem damak zevkinize uygun farklı aromalar tatmış hem de tat yorgunluğunu önlemiş olursunuz. 
 
Birbirinden lezzetli elektronik sigara likit önerileri için E-Sigaradan Aldığınız Keyfi Arttıracak Likit Önerileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

3. Ağız Hijyeninizi Koruyun Elektronik sigara içerken daha yoğun bir lezzet tatmak istiyorsanız ağız hijyeninizi korumaya özen göstermeniz gerekiyor. Bunun için; 
  • Düzenli aralıklarla dilinizi dil fırçası ya da dil sıyırıcı yardımıyla temizleyebilirsiniz. Dilinizi temiz tuttuğunuzda tat tomurcukları daha aktif çalışır ve içtiğiniz elektronik sigaradan istediğiniz gibi tat alabilirsiniz. 
  • Ağız kuruluğunun önüne geçecek gargara, ağız spreyi gibi ürünler kullanabilirsiniz. 
  • Dişlerinizi günde en az 3 kez fırçalamaya özen göstermelisiniz. 
Sözünü ettiğimiz bu adımları bir rutin haline getirerek buharcı dilinin önüne geçebilirsiniz. 

4. Mentollü Tatlar Deneyin

Normal şartlarda mentollü tatlardan hoşlanmıyor olsanız da buharcı dili nasıl geçer sorusuna yanıt olabilecek bir diğer önlem de mentollü tatlara yönelmek. Çünkü ferahlık veren mentollü ürünler, deri ve dilde bulunan termoreseptör adlı hücreleri uyararak aktif çalışmalarını sağlar. 
 
Mentollü elektronik sigara sıvıları, tat alma tomurcuklarını sıfırlarken buharcı dili sorununu da ortadan kaldırır.  

5. Sigarayı Bırakın 

Sigara kullanımının neden olduğu rahatsızlıklardan bir tanesinin de buharcı dili olduğunu belirtmiştik. Bu doğrultuda uzun süre boyunca sigara kullanan kişilerde daha fazla görülen dil yorgunluğunun çözüm yollarından biri sigaranın bırakılmasıdır. 
 
Eğer sigarayı bırakmak istiyor fakat bu kararınızı nasıl eyleme dönüştüreceğinizi bilmiyorsanız En Kararlı Şekilde Sigara Nasıl Bırakılır? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

6. Elektronik Sigara Kullanımına Ara Verin Yaşadığınız buharcı dili sorununun yoğun elektronik sigara kullanımından kaynaklandığını düşünüyorsanız bunun önüne geçmek için elektronik sigara kullanımına bir süreliğine ara verebilirsiniz. Böylece kısa süre içerisinde tat kaybınızın yok olduğunu göreceksiniz. 

7. Bir Süre Sade Nbase Kullanımına Ağırlık Verin

Buharcı dilinin aynı likit aromasının sürekli olarak kullanılmasından kaynaklandığı düşünüldüğünde tat tomurcuklarınızı dinlendirmek adına kısa süreliğine de olsa sade nbase
tüketebilirsiniz. 
 
Nbase kullanımına dair ayrıntılı bilgi edinmek için Nbase Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

8. Burnunuzu Temizleyin 

Buharcı dili nasıl geçer sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da burnunuz tıkandığında temizleyerek sinüslerinizi açmak olacaktır. Çünkü daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi tat ve koku alma arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. 
 
Eğer sinüsleriniz kapalıysa daha az koku alacağınızdan çektiğiniz likit de istediğiniz tadı vermeyecektir. 

9. Doğal Uyarıcılara YönelinBuharcı diline yakalanan kişiler, doğal uyarıcılar sayesinde bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Örneğin Türk kahvesi ve sarımsak suyu tat ve koku alma duyularınızı eski haline getirmeye yardımcı olacak en etkili uyarıcılar arasındadır. 
 
Öte yandan zencefilin de uyarıcı etkisi bulunduğu bilinmektedir. Bunun için zencefili çiğneyebilir ya da toz hale getirdikten sonra demleyerek içebilirsiniz. 
 
Yazımızda buharcı dili problemini tüm ayrıntıları ile ele aldık. Elektronik sigara kullanımına dair merak ettikleriniz için blog sayfamızı ziyaret edebilir, diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.